شرکت کربن ایران

کربن ایران اولین تولید کننده دوده صنعتی در ایران است. دوده صنعتی از جمله مواد مورد نیاز برای تولید لاستیک است که از برش های سنگین نفتی ساخته می شود. کربن ایران در سال ۱۹۹۳ با مشارکت Cobat Corporation و صنایع پتروشیمی ایران تأسیس شد. برای سالیان متمادی کربن ایران تنها تولید کننده دوده در ایران بود اما با تأسیس دوده صنعتی پارس در سال ۱۳۷۳ این انحصار از بین رفت. در حال حاضر علاوه بر این دو شرکت، دوده صنعتی سیمرغ و دوده صنعتی صدف نیز به تولید کننده گان دوده اضافه شده اند که ظرفیت اسمی تولید دوده در کشور را به ۱۲۹ هزار تن در سال رسانده اند.

کربن ایران حدوداً ۴۴% از سهام دوده صنعتی را نیز در اختیار دارد که این دو شرکت در مجموع ۴۵% از ظرفیت  تولید دوده کشور را تشکیل می دهند. ۵۶% از شرکت لاستیک سهند نیز ار دیگر زیر مجموعه های کربن است که تولید اصلی آن تولید تسمه نقاله است.

مشتریان اصلی شرکت لاستیک سازان داخلی هستند اما در سال های اخیر با افزایش قیمت جهانی دوده تولیدکنندگان به صادرات هم روی آورده اند. با این حال هزینه بالای حمل و نقل باعث شده تا گزینه فروش داخلی برای دوده سازان و از سوی دیگر خرید داخلی توسط لاستیک سازان جذاب تر باشد.

کربن ایران توان تولید ۳۶٫۰۰۰ تن دوده در سال را دارد که گرید دوده های تولیدی شامل N-339، N-550 و N-660 هم می شود که کلاً جزو گریدهای خاص دوده نیستند و حجم تولید هر یک از این گریدها وابسته به مواد اولیه مصرفی است. CFO(نفت کوره)  و CO جزء پر مصرف ترین مواد اولیه شرکت در حال حاضر هستند، ولی قطران ماده اولیه مطلوبتری است که البته کمتر در دسترس شرکت قرار می گیرد.

 

این گزارش صرفا جهت معرفی سهم تهیه شده و شامل توصیه خرید یا فروش نمی شود

۱) ارزش بنگاه با استفاده از اطلاعات استخراج شده از گزارش حسابرسی شده نیم سال ۱۳۹۶ محاسبه شده است..

۲) سال های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ براساس تحلیل شرکت مشاوره سرمایه گذاری مدبران هما به دست آمده است.

منابع: سایت شرکت، سامانه کدال و بخش مدیریت دارایی مشاور سرمایه گذاری مدبران هما

 

 

 

اخبار مرتبط

نظرات

شرکت مشاور سرمایه گذاری مدبران هما (سهامی خاص) پس از اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار، در تاریخ 1393/12/13 تحت شماره 469308 و شناسه ملی 14004780194 با سرمایه 30 میلیارد ریال در اداره ثبت شرکتهای تهران و در تاریخ 1393/12/20 با شماره 11319 نزد سازمان بورس و اوراق بهادار به ثبت رسیده است.