هلدینگ دارویی تأمین- خلاصه مجمع عمومی سالیانه ۱۳۹۷

مجمع عمومی گروه دارویی تأمین در تاریخ ۲۱ شهریور ماه ۱۳۹۷ با حضور محمد رضوانی فر مدیرعامل مجموعه برگزار و از سود ۱۰۳۶ ریالی، ۱۰۰۰ ریال آن بین سهامداران تقسیم گردید. گروه سرمایه گذاری دارویی تأمین با سرمایه فعلی ۲۹۰ میلیارد تومانی در سال ۱۳۹۲ به عنوان چهارصدو هفتاد و نهمین شرکت در فهرست شرکت های پذیرفته شده در سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفت. در حال حاضر این شرکت جزو هلدینگ های تخصصی (دارو) و واحد تجاری فرعی شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی می باشد. تأمین اجتماعی، صندوق سرمایه گذاری نگین رفاه و شرکت سرمایه گذاری صبا تأمین به ترتیب مالک ۵۳ ، ۱۰ و ۷ درصدی تیپیکو می باشند.

مجموع ارزش بازار هلدینگ های دارویی بورسی در تاریخ ۳۱/۰۲/۹۷ ، ۴۳٫۷۳۴ میلیارد ریال بوده است که در این میان شرکت سرمایه گذاری دارویی تأمین با ارزش بازار ۱۳٫۲۱۸ میلیارد ریال، ۳۰% کل ارزش بازار صنعت دارو را به خود اختصاص داده است.

 

مروری بر کلیات صنعت

 • تعداد شرکت های تولیدکننده مواد اولیه دارویی ۵۰، تعداد شرکت های تولیدکننده داروهای انسانی ۱۲۰، تعداد شرکت های واردکننده دارویی ۱۶۰ و تعداد شرکت های پخش سراسری دارویی ۶۰ عدد میباشد.
 • GDP ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی معادل ۵/۵۰۱ میلیارد دلار بوده که ۷/۵% آن در بخش سلامت هزینه شده است.
 • مقاصد صادراتی بازار دارویی کشور به ترتیب افغانستان ۳۳%، روسیه ۱۹%، آلمان ۱۶%، سوریه ۱۱%، عراق ۸%، اوکراین۵%، تاجیکستان ۳% و یمن ۲% بوده است.

 

وضعیت کلی شرکت های دارویی کشور در سال ۹۶

*ردیف های هایلایت شده مربوط به مجموعه تیپیکو می باشد.

وضعیت کلی تولیدکنندگان دارویی کشور در سال ۹۶

 

*ردیف های هایلایت شده مربوط به مجموعه تیپیکو می باشد.

 

وضعیت کلی واردکنندگان دارویی کشور در سال ۹۶

اهم نکات ذکر شده در مجمع:

 • افزایش سرمایه شرکت زاگرس فارمد پارس از ۱۰۶٫۲۰۰ میلیون ریال به ۸۴۹٫۶۰۰ میلیون ریال از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها در مرحله اخذ مجوز از سازمان بورس می باشد.
 • افزایش سرمایه شرکت داروسازی زهراوی از ۲۴۰ میلیارد ریال به ۲٫۶۴۰ میلیارد ریال از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها در مرحله پیش نویس طرح توجیهی افزایش سرمایه جهت اظهارنظر به حسابرس مستقل ارائه شده است.
 • مجموعه تیپیکو برنامه افزایش سرمایه از محل سود انباشته دارد.
 • سرمایه فعلی زیرمجموعه های تیپیکو ۹۷۰ میلیارد تومان است که در نظر دارد ۴۳۰ میلیارد تومان افزایش سرمایه دهد.
 • از جمله شرکت های زیرمجموعه که قرار است تا انتهای سال جاری عرضه اولیه شوند “ره آورد تأمین”، “ژلاتین کپسول ایران”، ” پخش هجرت “، “توزیع دارو پخش” و ” تحقیقاتی مهندسی توفیق دارو ” می باشد.
 • از جمله اخبار خوشایند در شرایط نامطلوب افزایش مطالبات صنعت دارو از دولت، اینکه قرار است منابع حاصل از صادرات گاز به ترکیه در اختیار صنعت دارو قرار گیرد. لازم به ذکر است میزان بودجه مورد نیاز این صنعت تقریبا به همین مقدار است.
 • با سیاست ها و برنامه های مدیریتی دو شرکت “گسترش بازرگانی” و “داروسازی فارابی” در شش ماهه اول سال و “داروسازی زهراوی” طی یک سال آینده از زیان دهی خارج می شوند.
 • از جمله اقدامات شرکت برای تأمین مالی، دریافت اوراق از دانشگاه علوم پزشکی، فروش دارایی های مازاد که بخشی از آن انجام شده است، انتشار اوراق اجاره و مرابحه (۲ دوره ۱۰۰ میلیارد تومانی در دستور کار قرار دارد) بررسی و استفاده از تأمین مالی خارجی، عرضه اولیه سهام و فروش شرکت های زیرمجموعه می باشد.
 • “شیرین دارو” و “تولید مواد اولیه داروپخش” به ترتیب با ۱۸٫۵ و ۱۷٫۱۹ درصد بیشترین سهم صادرات از شرکت های گروه را دارند.
 • بیشترین محصولات ثبت شده شرکت های تابعه در خارج از کشور به ترتیب افغانستان ۱۶۷، تاجیکستان ۵۰، آذربایجان ۴۰، ازبکستان ۳۲ و یمن ۳۰ عدد می باشد. تا کنون ۴۰۲ محصول در بازارهای هدف ثبت شده است.
 • بیشترین محصولات در حال ثبت به تفکیک شرکت های تابعه به ترتیب داروسازی ابوریحان ۶۳، اکسیر ۵۳، کاسپین تأمین ۴۲، کارخانجات داروپخش ۲۷ و داروسازی فارابی با ۲۰ عدد می باشد.
 • بیشترین محصولات در حال ثبت شرکت های تابعه به تفکیک کشورها به ترتیب عراق ۴۳، آذربایجان ۳۸، سوریه ۲۷، یمن ۲۵ و افغانستان ۱۷ عدد می باشد.
 • در بودجه سال مالی منتهی به اردیبهشت ۱۳۹۸، شرکت میزان افزایش درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها را ۴۷% پیش بینی کرده است و نهایتا سود سال ۱۳۹۸ را ۱۵۲۳ ریال (افزایش۴۷درصدی نسبت به سال گذشته) ارزیابی کرده است.

نظرات

شرکت مشاور سرمایه گذاری مدبران هما (سهامی خاص) پس از اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار، در تاریخ 1393/12/13 تحت شماره 469308 و شناسه ملی 14004780194 با سرمایه 30 میلیارد ریال در اداره ثبت شرکتهای تهران و در تاریخ 1393/12/20 با شماره 11319 نزد سازمان بورس و اوراق بهادار به ثبت رسیده است.