بررسی تحلیلی شرکت آسان پرداخت پرشین

بررسی شرکت آسان پرداخت پرشین

تحلیل شرکت آسان پرداخت پرشین

آسان پرداخت در میان ۱۲ شرکت PSP از نظر تعداد تراکنش رتبه سوم (%۱۵/۳ سهم بازار) و از نظر مقدار ریالی تراکنش ها رتبه ششم (%۹/۲ سهم بازار) را به خود اختصاص می دهد. به پرداخت ملت و پرداخت الکترونیک سامان کیش با %۲۱و %۱۸به ترتیب رتبه اول و دوم در تعداد تراکنش ها را دارند.

دو منبع اصلی درآمد شرکت شامل مبلغ دریافتی از بانک های پذیرنده (اصطلاحا اجاره پوز) و کارمزد تراکنش های شاپرکی براساس قوانین بانک مرکزی (%۱مبلغ تراکنش کف ۵۰۰ ریال تا ۲،۵۰۰ ریال) است.

در طول سال ۱۳۹۷ (انتهای بهمن) کارتخوان ها با %۸۸/۸ بیشترین ابزار مورد استفاده در پرداخت های شاپرکی بوده اند. درگاه موبایلی و اینترنتی بااختصاص %۶/۲و %۵  از تراکنش ها ابزارهای بعدی پرداخت شاپرکی هستند. در سال ۱۳۹۶ شاپرک تعداد ۱۶/۹ میلیارد تراکنش با ارزش ۱۷،۵۵۳ هزار میلیارد ریال پردازش کرد. براساس آخرین داده های سال ۱۳۹۷ (بهمن) تعداد کل تراکنش های یازده ماهه %۲۹ و ارزش آن ها %۴۷ نسبت به دوره مشابه رشد داشته است.

آسان پرداخت پرشین یک شرکت ارائه دهنده خدمات پرداخت (PSP) است که در سال ۱۳۸۸  تاسیس و در سال ۱۳۹۵ در بورس اوراق بهادار پذیرفته شد. %۵۳ از شرکت تحت مالکیت افراد حقیقی (موسسین اولیه) است و %۴۷ باقیمانده به طور مستقیم و غیر مستقیم به گروه بانک کشاورزی نسبت داده می شود. آسان پرداخت از شبکه ای شامل ۶۳۰ هزار کارتخوان  برخوردار است که %۱۰/۲ از سهم بازار کل کارتخوان های  کشور را به خود اختصاص می دهد. آسان پرداخت به عنوان یک شرکت نوآور ارائه دهنده پرطرفدارترین اپلیکیشن پرداخت در سطح کشور است که در آن خدمات بسیاری از جمله پرداخت قبوض، انتقال پول، خدمات بیمه، کیف پول الکترونیکی، رزرو بلیط هواپیما، اتوبوس و قطار، خرید واحدهای سرمایه گذاری، بلیط کنسرت به کاربران ارائه می شود. براساس آخرین داده های شرکت در زمستان ۱۳۹۷ اپلیکیشن آپ با برخورداری از بیش از ۱۵ میلیون کاربر فعال به عنوان پر دانلودترین اپلیکیشن حوزه پرداخت در ایران شناخته می شود. در ماه های اخیر آسان پرداخت خبر از تاسیس شرکت مشترک با گروه اینترنتی رز (گروه شرکت های اسنپ) داد تا از این طریق علاوه بر تعریف خدمات و همکاری های آینده، تمامی خدمات پرداخت این گروه تنها از درگاه آسان پرداخت صورت گیرد.

 

تحلیل بنیادی آسان پرداخت پرشین

نظرات

شرکت مشاور سرمایه گذاری مدبران هما (سهامی خاص) پس از اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار، در تاریخ 1393/12/13 تحت شماره 469308 و شناسه ملی 14004780194 با سرمایه 30 میلیارد ریال در اداره ثبت شرکتهای تهران و در تاریخ 1393/12/20 با شماره 11319 نزد سازمان بورس و اوراق بهادار به ثبت رسیده است.