تحلیل شرکت صنایع ماشین‌های اداری ایران (مادیران)

مادیران در سال ۱۳۴۳ تاسیس شد و در سال ۱۳۹۷ در بورس تهران پذیرفته شد. مادیران یک شرکت خانوادگی است که تمرکز اصلی آن بر تولید و فروش تجهیزات الکترونیکی، لوازم خانگی و تجهیزات اداری مانند مانیتور کامپیوتر، پرینتر، اسکنر و غیره است. در ابتدا فعالیت تولیدی مادیران منحصر به تولید بورد های الکترونیکی بود تا اینکه در سال ۱۳۸۵ این شرکت شروع به تولید (مونتاژ) مانیتورهای LG کرد.

در سال ۱۳۸۶، مادیران با معرفی تلویزیون‌های LCD  که به صورت CKD/SKD تولید و به فروش می‌رسید برند اصلی خود به نام X-Vision را به بازار معرفی کرد. این محصولات در سایز های ۴۰ اینچ و کوچک‌تر در ابتدا طبقه پایین تا متوسط مصرف‌کنندگان را مورد هدف قرار داده بودند. در شهریور ۱۳۹۶ شرکت از شروع همکاری با کمپانیTCL  خبر داد که در راستای توسعه بازار مصرف محصولات این شرکت چینی صورت گرفت. بدین ترتیب مادیران می‌تواند نیاز بخش دیگر بازار مشتریان یعنی طبقه متوسط به بالا را نیز پوشش دهد.

در حال حاضر حدود ۸۵ درصد درآمد مادیران از محل فروش تلویزیون تامین می‌شود. در راستای  تکمیل سبد محصولات و متنوع سازی و نیز تقویت برند Xvision در سال گذشته مادیران اقدام به سرمایه‌گذاری برای تولید لوازم خانگی (یخچال و ماشین لباسشویی) نمود. هزینه سرمایه‌ای این پروژه در حدود ۱۲ میلیون دلار تخمین زده شده است که ظرفیت عملی آن تولید ۱۵۰ هزار یخچال فریز و ۱۷۰ هزار ماشین لباسشویی در سال است. خط تولید مورد نظر در حال آماده‌سازی است و انتظار می‌رود در سال ۱۳۹۹ به ظرفیت عملی مورد نظر دست یابد.

در حال حاضر مادیران به شیوه SKD  برند Xvision  را در طبقه محصولات ماشین لباسشویی و یخچال فریزر به بازار معرفی کرده است.

این شرکت همچنین از شبکه گسترده خدمات پس از فروش بهره مند است که شامل ۸ مرکز اصلی تعمیرات در مراکز استان‌های بزرگ و ۱۰۰۰ مرکز خدمات پس از فروش در سراسر کشور است.

سهم بازار مادیران در بازار تلویزیون حدود  ۱۴/۴ درصد است که پس از LG و سامسونگ در رتبه سوم قرار می‌گیرد. برنامه آینده شرکت تا سال ۱۳۹۹-۱۴۰۰ دستیابی به سهم بازار حدود ۲۴ درصدی برای تلویزیون و ۱۰ درصدی برای لوازم خانگی است. علاوه بر برندهای خارجی  مادیران دارای تعدادی رقبای داخلی است که ۳۰ درصد تقاضای بازار ایران را تامین می‌کنند. براساس داده‌های منتشر شده از سوی انجمن لوازم خانگی حجم بازار سالانه تلویزیون، یخچال و ماشین لباسشویی به ترتیب حدود ۲، ۱/۵ و ۱/۵ میلیون است.

حدود ۹۵ درصد از بهای تمام شده تولید شرکت مربوط به تامین قطعات است که تاثیرات زیادی از نوسانات نرخ ارز می‌پذیرد اما  متعاقبا قیمت‌گذاری محصولات نیز متناسب با آن تغییر می‌کند. لازم به ذکر است پس از خروج ایالات متحده از برجام عملیات شرکت‌های LG و سامسونگ در بازار ایران اندکی مختل شد و این مساله فرصتی برای مادیران و شرکت‌های مشابه داخلی ایجاد کرد تا بتوانند موقعیت خود را در بازار تثبیت نمایند.

 

 

نظرات

شرکت مشاور سرمایه گذاری مدبران هما (سهامی خاص) پس از اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار، در تاریخ 1393/12/13 تحت شماره 469308 و شناسه ملی 14004780194 با سرمایه 30 میلیارد ریال در اداره ثبت شرکتهای تهران و در تاریخ 1393/12/20 با شماره 11319 نزد سازمان بورس و اوراق بهادار به ثبت رسیده است.