تحلیل شرکت داروسازی اسوه (داسوه)

شرکت داروسازی اسوه

تحلیل بنیادی داروسازی اسوه

شرکت داروسازی اسوه با سرمایه فعلی ۷۵۰ میلیارد ریالی با بیش از ۵۰ سال قدمت در سال ۱۳۴۵ با نام شرکت “ایران مرک” به صورت سهامی خاص تأسیس و در سال ۱۳۴۸ بهره برداری از کارخانه آغاز شد. این شرکت در زمینی به مساحت ۱۸ هزار متر مربع و زیربنای ۱۰ هزار و ۵۸۰ متر مربع احداث شده است و شامل دپارتمان‌های تولید، آزمایشگاه‌های کنترل کیفیت، تحقیقات، فنی مهندسی، انبارها و اداری می‌باشد.

این شرکت در اسفند ماه سال ۱۳۶۰ به شرکت داروسازی “اسوه” تغییر نام داد و در فروردین ماه ۱۳۸۰ در بازار دوم بورس عرضه شد.

شرکت داروسازی اسوه دارای شش خط تولید قرص‌های ساده و روکش دار، قرص‌های جوشان، آمپول، قطره و ساشه (پودر و گرانول) و همچنین سرنگ‌های از پیش پر شده می‌‌باشد. این شرکت با قابلیت تولید انواع قرص‌های ساده و روکش دار و به طور خاص، تولید انواع قرص‌های جوشان، هم اکنون کاملترین خط تولید مکمل‌های رژیمی غذایی را به صورت قرص روکشدار، قرص جوشان و پودر در اختیار دارد. ترکیب مکمل آهن به همراه اسید فولیک، ویتامین ث و ب۱۲ با عنوان «فروس جوشان»، مکمل روی به همراه ویتامینE  و ویتامین ث با عنوان «زینک جوشان» و همچنین قرص‌های ۵۰۰ میلی گرمی جوشان ویتامین ث با اسانس و رنگ پرتقال، از جمله مکمل‌های غذایی دارویی جوشان شرکت است که قابلیت رقابت با ویتامین‌های جوشان خارجی را دارد.

عمده فروش شرکت به پخش رازی می‌باشد که در حدود ۷۰  درصد کل فروش شرکت را شامل می‌شود.

با توجه به رقابت موجود در صنعت دارو خصوصا داروهای ژنریک، طی سالیان گذشته شرکت‌ها محصولات خود را با تخفیف به فروش می‌رساندند. شرکت داروسازی اسوه در سال ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ به ترتیب محصولات را با تخفیف ۲۳ و ۲۶ درصدی به فروش رسانده است در حالیکه در سه ماهه ابتدایی سال این رقم با کاهش قابل توجهی به ۶ درصد رسیده است. از جمله نکات قابل توجه در تحلیل شرکت‌های دارویی اینکه با توجه به احتمال حذف تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی در تامین مواد اولیه شرکت‌های دارویی به منظور جلوگیری از قاچاق دارو، با فرض حفظ حاشیه سود ناخالص (افزایش نرخ فروش محصولات متناسب با افزایش نرخ بهای مواد اولیه)  انتظار می‌رود سود شرکت‌های دارویی رشد چشمگیری داشته باشند.

در پیش بینی سودآوری سال‌های آتی، فرض کارشناسی مبنی بر عدم تخصیص ارز دولتی به صنعت دارو از اواخر سال ۱۳۹۸ می‌باشد.  لازم به ذکر است مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری شفادارو در اسفندماه سال ۱۳۹۷، رامین رادمنش را به سمت مدیر عاملی شرکت داروسازی اسوه منصوب کرد. وی پیشتر مدیریت عامل شرکت‌های داروسازی شهیدقاضی، روزدارو و  آواپزشک را در کارنامه خود داشته است.

صورت های مالی داروسازی اسووه

 

این گزارش صرفا جهت معرفی سهم تهیه شده و شامل توصیه خرید یا فروش نمی شود.

سال های ۱۳۹۸و ۱۳۹۹ براساس تحلیل شرکت مشاور سرمایه گذاری مدبران هما به دست آمده است.

منابع: سایت شرکت، سامانه کدال و بخش مدیریت دارایی مشاور سرمایه گذاری مدبران هما

تاریخ گردآوری این گزارش ۲۹ شهریور می‌باشد.

نظرات

شرکت مشاور سرمایه گذاری مدبران هما (سهامی خاص) پس از اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار، در تاریخ 1393/12/13 تحت شماره 469308 و شناسه ملی 14004780194 با سرمایه 30 میلیارد ریال در اداره ثبت شرکتهای تهران و در تاریخ 1393/12/20 با شماره 11319 نزد سازمان بورس و اوراق بهادار به ثبت رسیده است.