تحلیل شرکت کشت‌و‌صنعت شهداب ناب خراسان (غشهداب)

شرکت کشت و صنعت شهداب خراسان با سرمایه فعلی ۱٫۳۳۰ میلیارد ریالی در زمینی به مساحت ‌۳۸٫۰۸۰ متر مربع واقع در استان خراسان در سال ۱۳۶۹ به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس و در سال ۱۳۹۵ در بازار فرابورس عرضه شد. گروه کارخانجات صنعتی تبرک  مالک  ۵۱ درصدی شرکت است. غشهداب نیز مالک ۹۹/۹ درصد شرکت کشت و صنعت بهاران گلبهار خراسان، تولید کننده رب گوجه فرنگی، می‌باشد.

فعالیت اصلی شرکت شهداب خراسان تولید رب گوجه فرنگی در بسته بندی‌های مختلف (قوطی و اسپتیک) و سس مایونز است. ظرفیت تولید شرکت ۲۰ هزار تن رب گوجه فرنگی، ۱۴ هزار تن انواع سس، ۲ هزار تن کشک پاستوریزه و چند ده تن انواع سرکه، کنسرو، کمپوت و مربا می‌باشد که فروش رب و سس به ترتیب حدود  ۵۷ و ۲۸ درصد از فروش شرکت را شامل می‌شود.

عمده گوجه فرنگی و روغن مورد نیاز برای تولید رب و سس، به ترتیب  از شرکت اخشان اخلمد و شرکت نوش پونه مشهد (از زیر مجموعه‌های گروه صنعتی تبرک) تهیه می‌شود .

لازم به ذکر است سایر زیر مجموعه‌های گروه کارخانجات صنعتی تبرک “اخشان اخلمد” نوش پونه خراسان، طلای سفید، بهینا، خوشمزه، مهرانه خراسان و مبین نگار می‌باشد.

گفتنی است با توجه به شرایط تورمی کشور، قیمت گوجه افزایش چشم گیری داشت که بعد از کاهش نسبی و به ثبات رسیدن قیمت گوجه (از ۱۰٫۰۰۰ به ۹٫۰۰۰ ریال در هر کیلو )، شرکت ملزم به کاهش قیمت رب گوجه فرنگی از ۱۶۱٫۱۱۴ به ۱۱۲٫۵۰۰ ریال در هر کیلو شد‌ (برای تولید یک کیلو رب تقریبا به ۴٫۵ کیلوگرم گوجه نیاز است) .

چندی پیش نیز به علت کاهش قیمت گوجه فرنگی در بازار با اعلام قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی، صادرات رب گوجه فرنگی تا دی ماه سال جاری آزاد شد که انتظار می‌رود در فصل پاییز، شرکت رقم‌های بهتری را به فروش برساند. لازم به ذکر است در سال ۱۳۹۶ شرکت از محل سرمایه در گردش مثبت ۹۹/۹ درصد شرکت کشت و صنعت بهاران گلبهار خراسان را خریداری نمود.

این گزارش صرفا جهت معرفی سهم تهیه شده و شامل توصیه خرید یا فروش نمی شود.

۱) سال های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ براساس تحلیل شرکت مشاور سرمایه گذاری مدبران هما به دست آمده است.

منابع: سایت شرکت، سامانه کدال و بخش مدیریت دارایی مشاور سرمایه گذاری مدبران هما

نظرات

شرکت مشاور سرمایه گذاری مدبران هما (سهامی خاص) پس از اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار، در تاریخ 1393/12/13 تحت شماره 469308 و شناسه ملی 14004780194 با سرمایه 30 میلیارد ریال در اداره ثبت شرکتهای تهران و در تاریخ 1393/12/20 با شماره 11319 نزد سازمان بورس و اوراق بهادار به ثبت رسیده است.