سیمان فارس و خوزستان- خلاصه مجمع عمومی سالیانه ۱۳۹۷

مجمع عمومی سالیانه سیمان فارس و خوزستان (با سرمایه ۵٫۶۲۵ میلیارد ریالی)، ۱۰ شهریور ماه با حضور دکتر صفاکیش مدیر عامل شرکت برگزار گردید. شركت سيمان فارس و خوزستان با بيش از شش دهه فعاليت، به عنوان شركت مادر تخصصي، بزرگترین گروه تولیدکننده سیمان در کشور و منطقه بوده كه با دارا بودن ۳۳ شرکت فرعی زیر مجموعه در صنعت سیمان و صنایع وابسته به سیمان در حال فعالیت می باشند.

شرکت سیمان فارس و خوزستان با ظرفیت اسمی ۱۸ میلیون تن معادل ۲۰% توان تولید کشور را در اختیار دارد و در سال ۱۳۹۶ جمعا ۱۱٫۵ میلیون تن تولید و تحویل داشته است که ۹۰٫۴% آن به بازار داخل اختصاص یافته است. لازم به ذکر است تحویل داخلی سیمان از ۵۵٫۶ میلیون تن در سال ۱۳۹۳ به ۵۰ میلیون تن در سال ۱۳۹۶ کاهش یافته است. صادرات سیمان نیز از مقدار ۱۴٫۳ میلیون تن در سال ۱۳۹۳به ۶ میلیون تن در سال ۱۳۹۶ کاهش یافته است. در سال گذشته برخی از کشورهای همجوار همانند عراق، روسیه و ترکمنستان با وضع تعرفه تقریبا از ورود سیمان ایران به این کشورها ممانعت به عمل آوردند که این امر باعث کاهش ۱۷٫۲ درصدی صادرات سیمان گردیده است.

ظرفیت تولید سیمان در داخل کشور در حدود ۸۰ میلیون تن است که در دو سال اخیر ۵ کارخانه تولیدی جدید وارد مدار شده است و انتظار می رود، ظرفیت تولید به ۹۱ میلیون تن افزایش یابد.

شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین با ۵۰٫۴۳%، شرکت توسعه صنعتی و معدنی کانی نوید پارس ۶% و سرمایه گذاری تامین اجتماعی با ۵٫۶۷% از سهامداران این شرکت می باشند.

اهم نکات ذکر شده در مجمع عمومی سیمان فارس و خوزستان:

  • در سال جاری به طور متوسط نرخ خرید پاکت مصرفی دو برابر، مواد نسوز ۳ برابر و برق مصرفی ۶% افزایش یافته است.
  • سعی بر این است تا سیمان را از قیمت گذاری خارج کنند.
  • در جهان نسبت قیمت سیمان به فولاد ۱۵% و در ایران این نسبت تقریبا ۳٫۵% میباشد.
  • ظرفیت تولید سیمان عراق ۳۸ تن است. یکی از مشکلات این کشور این است که برق کافی ندارد. در حال حاضر ۱۸ میلیون تن سیمان در کشور عراق مصرف می شود. دولت عراق در راستای حمایت از صنایع خود واردات کلینکر را نیز از ابتدای سال ۱۳۹۶ ممنوع کرده اند.که از سال ۱۳۹۳ واردات سیمان به کشور عراق ممنوع شده بود.
  • هزینه حمل تا بندر امام خمینی به طو متوسط ۳۰-۱۸ هزار تومان برای هر تن  می باشد که زمزمه هایی مبنی بر افزایش این نرخ به گوش میرسد.
  • سود شرکت بابت سرمایه گذاری در آسیاب العماره بین ۸ تا ۱۰ دلار به ازای هر تن خواهد بود. لازم به ذکر است سیمان خوزستان، سیمان بهبهان و سیمان فارس نو به ترتیب سهامدار ۵۹، ۱۹ و ۲۲ درصدی العماره می باشند.
  • در انتها از ۱۲۱ ریال سو هر سهم این شرکت ۷۰ ریال تقسیم شد.

نظرات

شرکت مشاور سرمایه گذاری مدبران هما (سهامی خاص) پس از اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار، در تاریخ 1393/12/13 تحت شماره 469308 و شناسه ملی 14004780194 با سرمایه 30 میلیارد ریال در اداره ثبت شرکتهای تهران و در تاریخ 1393/12/20 با شماره 11319 نزد سازمان بورس و اوراق بهادار به ثبت رسیده است.