شرکت سیمان غرب


گفتنیست در سال ۹۶ میزان تولید سیمان ۵۴٫۵ میلیون تن سیمان بوده است که از این میان ۱۱٫۸ میلیون تن آن صادر شده است.

از نقطه نظر بهای تمام شده، ایران جز کم هزینه ترین تولید کنندگان سیمان می باشد. متوسط هزینه تولید هر تن سیمان در ایران ۱۸ دلار می باشد در حالیکه متوسط جهانی ۴۰ دلار در هر تن است. همچنین ایران دارای  مزیت مواد اولیه و نیروی کار ارزان است. سیمان غرب در دو سال گذشته (۱۳۹۵ و ۱۳۹۴) به ترتیب ۲۶% و ۵۳% از درآمدش را از صادرات به دست آورده است. که علت عمده کاهش سهم صادراتی در سال ۱۳۹۵ اعمال تعرفه کشور عراق بر سیمان صادراتی ایران می باشد.

با توجه به موقعیت جغرافیایی این کارخانه که در غرب کشور واقع است، در صورت حذف یا کاهش تعرفه وارداتی کشور عراق، این شرکت پتانسل رشد سودآوری بالایی خواهد داشت.

کارخانه سیمان غرب در سال ۱۳۵۶ با ظرفیت ۲،۰۰۰ تن تولید در روز در کرمانشاه به بهره برداری رسید. و در سال ۱۳۸۰ وارد بورس اوراق بهادار تهران شد. این شرکت با ظرفیت ۱٫۲ میلیون تن در سال فعالیت می کند و در حال حاضر برنامه ای برای افزایش ظرفیت ندارد. سهم بازار شرکت از میان ۶۸ کارخانه فعال در کشور، ۱٫۵% تولید می باشد. ظرفیت اسمی تولید سیمان در ایران به بیش از ۸۰ میلیون تن می رسد که با ۶۰% ظرفیت کار میکند.در طول سال های اخیر قیمت سیمان کاهش یافته است که از عمده دلایل آن می توان به رکود حاکم بر بازار مسکن، کاهش هزینه های عمرانی دولت، مازاد ظرفیت و همچنین رقابت شدید بین تولیدکنندگان اشاره کرد. علارغم تلاش دولت در تعیین قیمت مصوب، تولید کنندگان، سیمان خود را با قیمت کمتری به فروش می رسانند.

 

 

 

نظرات

شرکت مشاور سرمایه گذاری مدبران هما (سهامی خاص) پس از اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار، در تاریخ 1393/12/13 تحت شماره 469308 و شناسه ملی 14004780194 با سرمایه 30 میلیارد ریال در اداره ثبت شرکتهای تهران و در تاریخ 1393/12/20 با شماره 11319 نزد سازمان بورس و اوراق بهادار به ثبت رسیده است.