کاغذ پارس

گروه صنعتی کاغذ پارس به عنوان اولین تولید کننده محصولات کاغذی از خمیر نی شکر ایران در سال ۱۳۴۹ در استان خوزستان تاسیس شد این شرکت در سال ۱۳۹۵ در فرابورس عرضه اولیه شد.

در سال ۱۳۹۰ کاغذ پارس توسط بخش خصوصی خریداری شد و با تغییر ساختار، افزایش بهره وری و به روزرسانی تجهیزات، زیان شرکت به صفر رسید و نهایتأ در حال حاضر تبدیل به بنگاهی سودده شده است که بیش از ۵۰ درصد محصولات آن به کشورهای چین، سوریه و غیره صادر می شود.

کاغذ پارس با استفاده از باگاس (ضایعات مزارع نی شکر)، کاغذ، محصولات بسته بندی و خمیر خشک باگاس تولید می کند که از نی شکر هفت تپه در نزدیکی محل کارخانه با هزینه اندکی به آنجا حمل می شود. در حال حاضر کارخانه ای مشابه این شرکت در ایران وجود ندارد و ظرفیت تولید آن ۷۵ هزار تن در سال برای تولید دو محصول اصلی کاغذ بهداشتی و خمیر باگاس است.

اخیرأ به محدودیت آلایندگی و ممنوعیت واردات زباله کاغذی سبب افزایش قیمت و تقاضای خمیر در دنیا شده است. کاغذ پارس به دلیل انعطاف بالا در تولید استراتژی خود را از تولید ۱۹ درصد خمیر در سال گذشته به ۵۱ درصد صادرات خمیر تغییر داد. این شرکت می تواند ارز حاصل از صادرات خود را در بازار ثانویه به فروش برساند و از این محل حاشیه سود مناسبی کسب کند. این در حالی است که هزینه های شرکت اکثرأ ریالی بوده و کمتر تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز و یا کمبود مواد اولیه  می شود.

کاغذ پارس در سال گذشته برنامه ای برای طرح توسعه اعلام کرد که براساس آن شرکت در سال مالی ۱۳۹۸ تصمیم به تولید ظروف یکبار مصرف تجدیدپذیر از خمیر باگاس دارد. این طرح در قالب شرکت تازه تاسیس در مناطق کمتر توسعه یافته (مزیت مالیاتی و تسهیلاتی) عملیاتی خواهد شد. سود حاصل از این طرح در سال ۱۳۹۸ حدود ۲۰۰ میلیارد ریال تخمین زده شده است.

 

نظرات

شرکت مشاور سرمایه گذاری مدبران هما (سهامی خاص) پس از اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار، در تاریخ 1393/12/13 تحت شماره 469308 و شناسه ملی 14004780194 با سرمایه 30 میلیارد ریال در اداره ثبت شرکتهای تهران و در تاریخ 1393/12/20 با شماره 11319 نزد سازمان بورس و اوراق بهادار به ثبت رسیده است.